اخبار فناوری اطلاعات

تازه های دنیای کامپیوتر

کانون فنی و مهندسی نبی اکرم (ص) تبریز

انجمن علمی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه نبی اکرم (ص) تبریز

کارشناسی و کارشناسی ارشد دانلود کتاب جزوه پروژه دانشجویی

کانون علمی-پژوهشی دانشجویان فنی و مهندسی دانشگاه نبی اکرم (ص) تبریز - موتورهای جست وجو؛ زوال عقل یا نبوغ

برای جستجو در سایت کلمه کلیدی مرتبط با مطلب مورد نظر خود را وارد کنید .

×
این بخش فعلا غیر فعال میباشد! ×

                    امروز:  
 • amiran
  همایش : خاطرات دفاع مقدس (استاد جواد غفاری)
  وضعیت : 4 مهر ماه 92
 • splash
  جشنواره : اولین جشنواره وبلاگ نویسی دانشجویی استانی موعود
  وضعیت : اواخر آبان ماه 92
 • arras
  کارگاه آموزشی : طراحی صفحات وب
  وضعیت : اوایل آذر ماه 92
 • jarida
  همایش : آسیب شناسی فیسبوک و شبکه های اجتماعی
  وضعیت : اواسط آذر ماه 92
 • Pilgrim
  بازدید : بازدید از خانه سالمندان تبریز
  وضعیت : اواسط آبان ماه 92

» از کجا؟ چه خبر؟

deactive_image_attachment
در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، دانشگاه نبی اکرم (ص) تبریز برگزار می کند: اولین سمینار مدیریت زنجیره تامین  از مجموعه نشست های ...
Custom Comment Form Title
کانون فنی و مهندسی دانشگاه نبی اکرم (ص) به منظور چاپ نشریه، از علاقمندان جهت فعالیت در هیئت تحریریه  دعوت به عمل می آورد...

تبلیغات

موتورهای جست وجو؛ زوال عقل یا نبوغ

موتورهای جست وجو باعث خنگ شدن افراد می شوند یا هوشمند تر شدن و نابغه شدن انسان ها؟ این سؤالی است که در پاسخ به آن میان صاحب نظران و متخصصان اختلاف نظر وجود دارد. 

 

برخی معتقدند چون کار با اینترنت و به ویژه جست وجوگرها برای کاربران اینترنت راحت شده است و هر چیزی را که بخواهید و اراده کنید به سرعت و حتی قبل از درج کلمات به شما ارائه یا پیشنهاد می شود، قدرت فعالیت مغزی از انسان گرفته شده و اندک اندک، کسانی که با اینترنت و موتورهای جست وجو کار می کنند دچار خنگی و کاهش سطح هوش و تعقل می شوند اما در مقابل عده ای از متخصصان اعتقاد دارند که اینترنت راهکاری عالی برای کاهش زوال عقل به ویژه در میان سالمندان است و این فناوری روز دنیا با ارائه اطلاعات و تازه های دانش و فناوری باعث پیشرفت قدرت مغزی و عقلی انسان می شود.


 

تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیای لس آنجلس نشان می دهد که کار کردن و جست وجو در اینترنت در افراد میانسال و مسن باعث افزایش قدرت مغز آنها می شود.

محققان اعلام کرده اند که با افزایش سن، سرعت فعالیت های فیزیکی و همچنین محاسباتی آنها کاهش می یابد و قدرت مغز انسان نیز کمتر می شود. به گفته پروفسور گری اسمال، سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه کالیفرنیای لس آنجلس جست وجو کردن روزانه در اینترنت در افراد مسن باعث می شود فعالیت مغز بیشتر شود. این تحقیقات نشان می دهد افزایش سن افراد تغییرات زیادی را در مغز انسان به همراه دارد و مغز انقباض پیدا می کند و فعالیت های سلول های مغز نیز کاهش می یابد و محققان و دانشمندان همیشه به دنبال روشی بوده اند که بتوانند فعالیت های مغز در سنین پیری را افزایش دهند و مغز را فعال نگه دارند.

نتایج این مطالعات نشان می دهد که کار با کامپیوتر در سنین پیری مؤثر و مفید است و می تواند مغز فرد را فعال کند و جست وجو در اینترنت و کار با کامپیوتر ورزشی برای مغز به حساب می آید. این تحقیقات روی 24هزار داوطلب بین 55 تا 76ساله انجام شده که نیمی از این افراد با اینترنت کار می کردند. در این مطالعات، مغز داوطلبان اسکن شده بود. نتایج این پژوهش در نشریه Geriatric Psychiatry منتشر شده است. با افزایش سن تغییراتی در مغز رخ می دهد که از جمله می توان به کوچک تر شدن اندازه و کاهش فعالیت سلولی در مغز اشاره کرد که بر عملکرد انسان تأثیر می گذارند.

اعتقاد بر آن است که فعالیت هایی که مغز را فعال نگه می دارند، همچون حل کردن جدول، ممکن است اثرات افزایش سن را به حداقل برسانند. براساس پژوهش اخیر اینطور به نظر می رسد که وب گردی را نیز می توان به فهرست اینگونه فعالیت ها اضافه کرد. این تحقیق نشان داد که جست وجو در اینترنت فعالیت پیچیده ای را در مغز به همراه دارد که می تواند در تمرین دادن و بهبود عملکرد مغز تأثیر بگذارد. با وجود این، جست وجو در وب فعالیت مجزای بیشتری را در بخش دیگری از مغز که تصمیم گیری و استدلال های پیچیده را کنترل می کند ایجاد کرد که البته این موضوع تنها در کاربران با تجربه وب مشاهده شد.

پژوهشگران گفتند در مقایسه با خواندن ساده، وجود گزینه های بی شمار در اینترنت باعث می شود کاربران برای رسیدن به اطلاعات مورد نظر خود نیاز به تصمیم گیری داشته باشند. با این حال آنها معتقدند کسانی که تازه استفاده از اینترنت را آغاز کرده اند هنوز استراتژی های لازم برای انجام موفقیت آمیز جست وجو در وب را درک نکرده اند. پروفسور اسمیت گفت: به نظر می رسد کاری ساده و روزمره همانند جست وجو در وب در افراد مسن تر، مدارهای مغز را تقویت می کند که نشان می دهد با وجود افزایش سن، مغز ما حساس است و می تواند به فراگیری ادامه دهد.

برکا وود، مسئول بنیاد خیریه تحقیقات در باره آلزایمر در انگلستان گفت: براساس این یافته های شگفت انگیز، اینطور به نظر می رسد که افراد میانسال و مسن تر می توانند با انجام فعالیت هایی که مغز را تحریک می کنند خطر مبتلا شدن به بیماری فراموشی ناشی از پیری را کاهش دهند. او افزود: کاربران مسن تر وب و اینترنت دقیقا مشغول انجام چنین کاری هستند. پیش از این ثابت شده بود که کارهایی مثل حل جدول کلمات متقاطع یا جدول سودوکو، مغز انسان را فعال نگه می دارد و از آلزایمر پیشگیری می کند اما با توجه به نتایج تحقیقات اخیر به نظر می رسد جست وجوی اینترنت را نیز می توان به فهرست کارهایی که موجب فعال ماندن مغز می شود اضافه کرد. در واقع نتایج این تحقیقات، نتایج دلگرم کننده ای دارد که نشان می دهد کامپیوتری کردن فناوری ها، اثرات فیزیولوژیکی و فواید بالقوه ای را برای افراد میانسال و سالخورده به همراه دارد. همچنین نتایج اسکن های مغزی نشان داد که هنگام کار با اینترنت نقاطی از مغز که تصمیم گیری و استدلال در آن انجام می شود تحریک می شود.

● مخالفان نقش اینترنت در رشد مغزی

اما در مقابل برخی تحقیقات دیگر مدعی است که جست وجوگری مانند گوگل با ارائه خدمات فوری اطلاعات به کاربران اینترنتی، باعث وارد شدن صدمه به مغز آنها می شود. به گفته نیکلاس کار که تحقیقات گسترده ای را در مورد تأثیر اینترنت بر مغز انسان انجام داده است، موتورهای جست وجوگر اینترنتی به ویژه سایت گوگل فورا اطلاعات مورد نیاز کاربر را در اختیار وی قرار می دهند و با این کار افراد توانایی فکری مغزشان را کم کم از دست می دهند.

وب سایت هایی وجود دارند که فورا انواع اطلاعات مورد نظر کاربران را در اختیار آنها قرار می دهند و با این اقدام این سایت ها، بخشی از مغز که همیشه به فعالیت فکری و ذهنی نیاز دارد، به شدت صدمه می بیند و در دراز مدت دچار آسیب جدی خواهد شد چون انسان را از فکر کردن و کنکاش ذهنی محروم می کند و عملا این بخش از مغز پس از مدتی از کار می افتد. یکی از مضرات استفاده از اینترنت این است که مردم در تمرکز کردن برای انجام فعالیت هایشان با مشکلاتی روبه رو می شوند. برای نمونه زمانی که می خواهند کتابی را مطالعه کنند به سختی می توانند تمرکز داشته باشند.

به گفته این محقق برای بهبود تمرکز انسان ها، سایت هایی همچون گوگل باید استفاده از این سایت را برای کاربران سخت تر کنند تا فکر کاربران برای استفاده از اطلاعات این سایت ها به کار بیفتد، این در حالی است که طراحان نرم افزارهای کامپیوتری برای رقابت با یکدیگر تلاش می کنند استفاده از این نرم افزارها را هر چه بیشتر آسان تر کنند اما آنها نمی دانند که این اقدام آنها باعث صدمه زدن به مغز انسان ها می شود. موتور جست وجوگر گوگل آن قدر کار را برای کاربران راحت کرده که پیش از آنکه فرد، کلمه موردنظر خود را به طور کامل در بخش جست وجو تایپ کند، کلمه به طور کامل روی صفحه به طور اتوماتیک ظاهر می شود و حتی گوگل نمی گذارد کاربر به طور کامل کلمه یا جمله مورد نظر خود را تایپ کند.

این دقیقا به مغز انسان صدمه می زند و اجازه نمی دهد بخشی از مغز که به طور روزانه به فکر کردن و انجام فعالیت مغزی نیاز دارد، کار کند. همانگونه که بدن شما به فعالیت جسمی برای سرزنده بودن نیاز دارد، مغز نیز به فکر و فعالیت های پیچیده ذهنی نیاز دارد. می بینید زمانی که مدتی ورزش نمی کنید یا فعالیت بدنی انجام نمی دهید چه احساس بدی دارید؟ مغز نیز اینگونه است، اکثر بیماری های جسمی به دلیل عدم ورزش یا نبود تحرک است، مغز نیز درصورت عدم فعالیت ذهنی و فکری پس از مدتی بیمار می شود.

اما نقش اینترنت در رشد یا زوال عقل موضوعی نیست که به این زودی ها فراموش شود. برخی محققان پیش بینی کرده اند در آینده حتی امکان دانلود اطلاعات از مغز انسان به رایانه ممکن می شود. گروهی از دانشمندان که در حال امکان سنجی طرح انتقال اطلاعات و هوشیاری از مغز انسان به رایانه ها هستند به تازگی اعلام کرده اند که این امر تا سال2050 ممکن می شود. دکتر ایان پیرسون از دانشگاه بوستون تریر و سرپرست این مطالعه اعلام کرد که انسان ها تا 45سال دیگر با دستیابی به امکان انتقال تمامی اطلاعات و هوشیاری از مغز خود به رایانه، در واقع به نوعی به حیات ابدی مجازی دست پیدا خواهند کرد.

البته هزینه این امر در آن زمان زیاد خواهد بود و تنها افراد ثروتمند خواهند توانست موجودی درون مغز خود را به رایانه دانلود کنند. اما کمی هم جلو تر برویم. به گفته محققان تا سال 2080 فناوری انتقال اطلاعات و هوشیاری از مغز به رایانه ارزان شده و در دسترس همگان قرار خواهد گرفت. در پاسخ به سؤال اصلی این گزارش باید اذعان داشت چه جست وجوگرهای اینترتی انسان ها را خنگ کنند و چه هوشمندتر، آنها با زندگی امروز ما عجین شده اند و هر کس که کاربر اینترنت باشد خواه ناخواه کاربر این ابزارهای آنلاین نیز خواهد بود. شاید اگر یافتن پاسخ این سؤال را بر عهده هر کاربر بگذاریم کار راحت تر باشد.دسته بندی: مطالب خواندنی ,

مطالب داغ روز

کمی طاقت داشته باشید...
عنوان تاریخ بازدید توسط
دوشنبه 22 مهر 1392 هادی عبدی
سه شنبه 22 مرداد 1392 هادی عبدی
سه شنبه 22 مرداد 1392 هادی عبدی
سه شنبه 22 مرداد 1392 هادی عبدی
سه شنبه 25 تیر 1392 هادی عبدی
سه شنبه 25 تیر 1392 هادی عبدی
سه شنبه 25 تیر 1392 هادی عبدی
دوشنبه 10 تیر 1392 هادی عبدی
دوشنبه 3 تیر 1392 هادی عبدی
سه شنبه 28 خرداد 1392 هادی عبدی
سه شنبه 28 خرداد 1392 هادی عبدی
چهارشنبه 22 خرداد 1392 هادی عبدی
سه شنبه 21 خرداد 1392 هادی عبدی
جمعه 17 خرداد 1392 هادی عبدی
جمعه 17 خرداد 1392 هادی عبدی


» دیدگاه های کاربران

دیدگاه های این نوشته :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

» ابربرچسبها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات