اخبار فناوری اطلاعات

تازه های دنیای کامپیوتر

کانون فنی و مهندسی نبی اکرم (ص) تبریز

انجمن علمی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه نبی اکرم (ص) تبریز

کارشناسی و کارشناسی ارشد دانلود کتاب جزوه پروژه دانشجویی

کانون علمی-پژوهشی دانشجویان فنی و مهندسی دانشگاه نبی اکرم (ص) تبریز - تولد چهل سالگی موبایل: آینده محبوب ترین گجت دنیا چه خواهد شد؟

برای جستجو در سایت کلمه کلیدی مرتبط با مطلب مورد نظر خود را وارد کنید .

×
این بخش فعلا غیر فعال میباشد! ×

                    امروز:  
 • amiran
  همایش : خاطرات دفاع مقدس (استاد جواد غفاری)
  وضعیت : 4 مهر ماه 92
 • splash
  جشنواره : اولین جشنواره وبلاگ نویسی دانشجویی استانی موعود
  وضعیت : اواخر آبان ماه 92
 • arras
  کارگاه آموزشی : طراحی صفحات وب
  وضعیت : اوایل آذر ماه 92
 • jarida
  همایش : آسیب شناسی فیسبوک و شبکه های اجتماعی
  وضعیت : اواسط آذر ماه 92
 • Pilgrim
  بازدید : بازدید از خانه سالمندان تبریز
  وضعیت : اواسط آبان ماه 92

» از کجا؟ چه خبر؟

deactive_image_attachment
در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، دانشگاه نبی اکرم (ص) تبریز برگزار می کند: اولین سمینار مدیریت زنجیره تامین  از مجموعه نشست های ...
Custom Comment Form Title
کانون فنی و مهندسی دانشگاه نبی اکرم (ص) به منظور چاپ نشریه، از علاقمندان جهت فعالیت در هیئت تحریریه  دعوت به عمل می آورد...

تبلیغات

تولد چهل سالگی موبایل: آینده محبوب ترین گجت دنیا چه خواهد شد؟تکنولوژی تلفن همراه از زمانی که اولین تماس در ۴۰ سال پیش برقرار شد، تا کنون راه طولانی را پیموده است. راهی که زندگی بشر را برای همیشه تغییر داد، اما هنوز ابداعات فراوانی باقی مانده اند که باید راه را هموارتر نمایند.
 
درست سوم آوریل ۱۹۷۳ بود که مارتین کوپر (Martin Cooper) کارمند موتورولا در نیویورک با یک دستگاه Motorola DynaTAC تماس گرفت. مکالمه ای که همه آن را اولین تماس عمومی تلفن همراه تاریخ بشر می دانند.

دستگاه مورد استفاده وی تقریبا ۲۳ سانتی متر طول داشت. از ۳۰ بورد مدار مجتمع تشکیل شده بود. باتری آن توان ۳۵ دقیقه مکالمه را داشت و شارژ دوباره آن به ۱۰ ساعت زمان نیاز داشت. وزن آن بیش از ۱.۲ کیلوگرم بود. قیمت این تلفن همراه ۲۷۰۰ یورو بود که با ۶۰۰۰ یورو امروز برابری می کرد.

پس از ۴ دهه صنعت مخابرات جهانی به نقطه ای رسیده است که سود سالانه آن بیش از ۸۰۰ میلیارد یورو است و رشد تصاعدی چشمگیری را هم دارد. با کاهش ادامه دار قیمت ها و ابداع تکنولوژی های تازه، امروزه حتی موبایل های متوسط بازار عکس می گیرند، آهنگ پخش می کنند، مناسب بازی هستند، برای ارسال ایمیل و دانلود نقشه و ویدیو به کار می روند و در کنار همه اینها ابزاری عالی برای مکالمه و ارسال پیامک هستند.

دکتر مایک شورت، از متخصصان موسسه مهندسی و تکنولوژی می گوید: تماس تلفنی آقای کوپر اولین تماس عمومی است که مردم به عنوان تماس درون شبکه موبایل به رسمیت می شناسند.

او می گوید البته ۱۰ سال بعدی پس از این تماس بیشتر «دوره تحقیق و توسعه» بود و قبل از آنکه سرویس ها طی ۱۹۸۱ در آمریکا عرضه شوند، زمان به توسعه در آزمایشگاه ها گذشت.

او می گوید:

از زمان اولین استفاده در ۴۰ سال پیش، تلفن همراه کاملا زندگی ما را تغییر داده است. دهه اول فاز تحقیق یا تثبیت بود. پس از آن، دوره شبکه های آنالوگ آغاز شد که به مدت ۱۰ سال از اوایل دهه ۱۹۸۰ به صورت گسترده به صورت تلفن های درون اتومبیل در مشاغل مورد استفاده قرار گرفت.

به زودی عصر دیجیتال از راه رسید و این هنگامی بود که در سال های ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳ موبایل جهانی شد و در میان مصرف کنندگان عمومیت یافت.


این منجر به پیدایش فاز بعدی و نیاز به دیتا بود. لذا طی سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ نسل سوم موبایل یا 3G جای خود را در بین مصرف کنندگان باز کرد. دسترسی به اینترنت و استفاده وسیع تر از اسمارت فون ها تبدیل به واقعیت موجود شد.
به گفته دکتر شورت، دو مرحله توسعه مهم و اصلی در تکنولوژی تلفن های همراه را می توان "دسترسی عمومی به ابزارها" و همچنین "دسترسی عمومی به اینترنت" دانست: «در روزهای اول موبایل، مصرف گرایی چندان گسترده نبود. این محصول تنها برای مردان کت و شلوار پوش بود. و البته کمی زمان لازم بود تا همه مردم به این محصول فکر کنند.»

البته وی انتظار دارد که تکنولوژی موبایل همچنان به رشد خود ادامه دهد و می گوید که مردم می توانند انتظار توسعه و گسترش بسیار بیشتری را در آینده داشته باشند: «تغییرات بیشتری در راه است. روزهای اولیه موبایل تمام داستان درباره صدا بود. و امروزه بیشتر درباره دیتا است.»

«و موضوع مهم درباره دیتا این است که ما می توانیم تماس های صوتی را هم روی کانال دیتا منتقل کنیم. اما در آینده سرویس های داده سنگین تری را هم، همچون ویدیو و تماس ویدیویی را هم همین گونه منتقل خواهیم نمود. شاید حتی برنامه های ویدیویی و شبکه های تلویزیونی را هم به همین سبک دریافت خواهیم نمود.»

«خب، می بینید که ابداعات بسیاری در راه هستند. به خصوص در دنیای دیتا و ویدیو.»

کاربران موبایل هم تا حدی در سال های اخیر متوجه تغییرات شده اند. تلفن های همراه از نظر قیمت مناسب تر شده اند و با وزن بسیار مناسب تری در کف دست آنها جای گرفته اند. اما ابداعات و اختراعات دائما در تلاش بوده اند تا عملکردی مدرن به این ابزارها بیاورند.

دکتر شورت می گوید: «قیمت قبل از این هم افت قابل توجهی داشته است. آنچه در سال های اخیر اتفاق افتاده، میزان کارایی است که شما به ازای پول پرداختی تان به دست می آورید. هر چه بیشتر هزینه کنید، امکانات بیشتری خواهید داشت که شامل سازگاری بیشتر در استفاده از اینترنت با سرعت های بیشتر خواهد بود.»

«وزن پیش از این به شکل جذابی کاهش یافته است. اما همان طور که دیدیم، شاید امسال نوبت به اولین تلفن های دیداری (شاید عینک هوشمند) رسیده باشد.»

با بهبودها و تغییر تجهیزات با چنین گستره وسیعی که تا کنون پیش آمده است، دکتر شورت عقیده دارد که بسیار سخت است که بتوانیم پیش بینی کنیم ۴۰ سال دیگر دقیقا تکنولوژی موبایل کجا خواهد بود. اما حداقل مطمئن هستیم که در آن زمان چند میلیون نفر دیگر هم در سراسر جهان به خدمات موبایل دسترسی خواهند داشت.

«بسیار سخت است که ۴۰ سال آینده را پیش بینی کنیم. زیرا همه چیز بستگی به سرعت گام های ابداعات و اختراعات خواهد داشت. اما می توانم بگویم که همه ما موبایل خواهیم بود. و در تمام جهان، همه موبایل خواهند بود.»

«و البته ماشین های بسیار بیشتری با تکنولوژی موبایل به یکدیگر متصل خواهند شد. جهان امروزی متشکل از ۷ میلیارد ابزار متصل است که طی ۴۰ سال آینده به ۷۰ میلیارد دستگاه خواهند رسید.»


دسته بندی: اخبار , اخبار فناوری اطلاعات ,

مطالب داغ روز

کمی طاقت داشته باشید...
عنوان تاریخ بازدید توسط
دوشنبه 22 مهر 1392 هادی عبدی
سه شنبه 22 مرداد 1392 هادی عبدی
سه شنبه 22 مرداد 1392 هادی عبدی
سه شنبه 22 مرداد 1392 هادی عبدی
سه شنبه 25 تیر 1392 هادی عبدی
سه شنبه 25 تیر 1392 هادی عبدی
سه شنبه 25 تیر 1392 هادی عبدی
دوشنبه 10 تیر 1392 هادی عبدی
دوشنبه 3 تیر 1392 هادی عبدی
سه شنبه 28 خرداد 1392 هادی عبدی
سه شنبه 28 خرداد 1392 هادی عبدی
چهارشنبه 22 خرداد 1392 هادی عبدی
سه شنبه 21 خرداد 1392 هادی عبدی
جمعه 17 خرداد 1392 هادی عبدی
جمعه 17 خرداد 1392 هادی عبدی


» دیدگاه های کاربران

دیدگاه های این نوشته :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

» ابربرچسبها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات